طوطی

لری قرمز گونه ايي Eos bornea | باغ پرندگان تهران از طوطی سانان است جزيي از خانواده Psittacidae ميباشد. این طوطي بومی Moluccas و جزایر اطراف آن در اندونزیست. زیستگاه طبیعی آن عبارتند از جنگل های استوایی مرطوب و جنگل های حرا گرمسیری.

طوطی لری قرمز از خصوصیات جالب دیگری نیز برخوردار است. این پرنده با خاستگاه استرالیا، توانایی برخورداری از زبان مخصوص به خود را دارد که به آن “لری” معروف است. زبان لری شامل صداهای مختلف و ترکیب هایی از آنهاست که به عنوان ارتباط با همنوعان، صید و دفاع از منطقه تخمینی و موارد دیگر استفاده می شود.

طوطی لری قرمز نیز به عنوان یکی از پرندگان انبار کننده شناخته می شود و میوه ها و تخم های درختان را برای ذخیره در طول زمستان مصرف می کند.

طول بدن لوریکیت قرمز حدود ۳۱ سانتی متر می باشد و وزن آن حدود ۳۰-۳۰۰ گرم است. لوریکیت رنگین کمان یک طوطی با بدنی قرمز رنگ است به طوری که حتی سطح بال ها و بدن نیز کاملا قرمز رنگ است. البته علامت های قرمز ، آبی و سفید در سطح پشتی بدنش دیده می شود ، هم چنین منقار نارنجی رنگ و پاها خاکستری هستند. جنس نر و ماده در لوریکیت قرمز دارای ظاهری کاملا مشابه هستند.

لوریکیت قرمز بومی Moluccas و جزایر اطراف آن در اندونزی می باشد. زیستگاه آن جنگل ها ، دشت های مرطوب گرمسیری و جنگل های حراء می باشد.

این طوطی باهوش دارای شخصیتی بازیگوش و ظاهری رنگارنگ می باشد. لوریکیت قرمز کاملا مهربان ، کنجکاو ، باهوش و بازیگوش با حرکات نمایشی جالب است. لوریکیت قرمز محیط آزاد را بیشتر برای زندگی ترجیح می دهد اما اگر قفس داشته باشد باید قفس بزرگ و تمیزی برای آن در نظر گرفته شود.

خرید بلیط