غاز

غاز نوک فسفری یا غاز کیپ برن (نام علمی: Cereopsis novaehollandiae) گونه‌ای غاز بزرگ‌جثه‌است که در استرالیا زندگی می‌کند. نام این پرنده از نام جزیره کیپ برن گرفته شده؛ جایی که این غاز برای نخستین باز توسط کاشفان اروپایی دیده شد.

غازها (geese)

پرندگانی باهوش و دلپذیر هستند. جثه غازها متوسط و گردن آنها نسبتا دراز است. پاهای آنها بلند است. دم غازها بلند و نوک آنها نسبت به جثه آنها باریک می باشد. رنگ گونه های این جنس تقریبا یکسان است و گردن آنها نسبت به قوها کوتاه تر و ستبر است. غازها پرندگان ویژه نواحی دوشمالگان می باشند و پرندگانی مهاجرند. در جلگه و یا در جنگلهای قطب شمال زاد و ولد می کنند.

غازها چراگاهها را به محیط آبی ترجیح می دهند. سر غازها بزرگ است و ناحیه بین دو چشم و نوک آنها پوشیده از پر می باشد. رنگ بدن آنها قهوه ای شتری است و بعضی ها رنگ سفید دارند. نوک در گونه های گوناگون به رنگ زرد ، نارنجی و یا صورتی است. غازها در سن دو سالگی بالغ می شوند. این پرندگان به صورت گروهی در علف زارها تغذیه می کنند.

نحوه زندگی

پرندگانی گروهی هستند و در فصل مهاجرت گروههای بزرگی را تشکیل می دهند. بسیار باهوش می باشند و در موقع تغذیه یک پرنده سایرین را از خطر باخبر می کند. خطر را خیلی زود حس می کنند. گروهی که در حال مهاجرت هستند شبها را در سواحل ، نیزارها و دریاچه ها می گذرانند و صبح زود به سوی مزرعه برای تغذیه می روند. در نیمه روز به سوی آب بر می گردند و پس از آب خوردن به استراحت می پردازند و بعدازظهر مجددا برای تغذیه می روند.

در تاریکی با جنجال و سر و صدا به محل استراحت می روند و در حین پرواز حرکات جالبی نشان می دهند. شناگرند و به فرو رفتن در آب سازش ندارند ولی هنگام احساس خطر در آب فرو می روند. کمتر غذا از آب می گیرند. در موقع اضطراب و هیجان گردن را بطور افقی در امتداد بدن می کشند و سر را بسوی بالا نگهداشته و تولید صدای ویژه ای می کنند سپس با سر و صدا به سوی دشمن خود حمله می کنند.

آشیانه غازها در مجاورت آب در کنار تخته سنگها و روی زمینهای علفی است و در لانه سازی مهارت ندارند. شکل و اندازه لانه بر حسب گونه فرق می کند. پرنده نر از آشیانه نگهداری می کند و در نگهداری جوجه ها به پرنده ماده کمک می کند. غازها همیشه یک نر و یک ماده باهم زندگی می کنند. دوره روی تخم خوابیدن ۳۰ – ۲۴ روز است. غازها عمر درازی دارند و سن آنها را تا ۵۰ سال ذکر کرده اند.

درباره ما بیشتر بدانید

بیش از 300 گونه پرنده در باغ پرندگان وجود دارد !

باغ پرندگان تهران با وسعت ۱۷ هکتار و ۳۰۰۰ قطعه پرنده(۱۶۸ گونه) در فضای جنگلی لویزان بامجموعه ای از آبشارها و برکه ها، یکی از زیباترین پارک های موضوعی ایران به شمار می آید که در تمامی ایام سال آماده خدمت رسانی به گردشگران می باشد.

شماره های تماس باغ پرندگان تهران 77075214-77075210

خرید بلیط